“Valahol él még a valaha,
Ha valaki dúdolja
Szemében süvít,
hogy érzi a létet
De valamikor ő is eltévedt.”
Szemében süvít,
hogy érzi a létet
De valamikor ő is eltévedt.”
Valamiért én sem tudtam nekikezdeni. Majd most nem sok ideje mefogalmazódott bennem, hogy ami az ami ötletekben fosztott engem, maga a tény , hogy elárultam neked a témát, és rájöttem hogy ez most egy kicsit csajos téma.
Bizonyára senki számára nem idegen a magasvérnyomás fogalma, hisz számos szív és érrendszeri megbetegedés alapja. Azért mégis, hogy ne ugorjunk a mélyvízbe, picit nézzük át az alapokat.
A magas vérnyomás egy krónikus betegség, melyben az artériás vérnyomás tartósan meghaladja a 140 Hgmm szisztolés, illetve a 90 Hgmm diasztolés értéket, valamint 130 és 80 értékeket a cukor- és vesebetegeknél. Két tipusa ismert: az elsődleges, melynek okai határozátlanok, de hozzájárulnak a genetikai és környezeti faktorok. Valamint a másodlagos, melyet ismert faktorok váltanak ki, vagy egyébb betegségekkel társult. Mi a másodlagosról tárgyalunk a kovetkezőkben.
A fogamzásgátló tabletta női hormonokat tartalmaz (ösztrogént és/vagy progeszteront), aminek köszönhetően egyrészt meggátolja a tüszőrepedést, másrészt megakadályozza, hogy a megtermékenyített petesejt beágyazódjon a méhbe, és a méhnyakat áthatolhatatlanná teszi a spermiumok számára. A mai fogamzásgátló tabletták hormontartalma elérte azt a szintet, ami alá már nem lehet csökkenteni, mert akkor a mellékhatások nőnének (áttöréses vérzés) és a hatásfok romlana. Az ilyen alacsony hormontartalmú tablettákat nevezik ultra könnyűnek.
Na de ne értsen senki fére, ez nem egy fogamzásgátlás ellenreklám, hanem csupán az ösztrogén tartalmú tabletták veszélyét felvázoló cikk. Személyes véleményem, hogy a legkevesebb ellenhatással rendelkező tabletták a kombináltak, melyek mindkét hormonból tartalmaznak kisebb adagot, de együtt hatékonyabbat.
Akkor pár szót erről az ösztrogénről:
Mindkét nem szervezetében megtalálható, nyilván a férfaknál sokkal kisebb mértékben, mint a nőknél termékeny életkorban. Elősegíti a másodlagos női nem jellegek fejlődését , (mellek, méhnyálkahártya vastagodása, mensytruációs ciklus szabályozása).
Namost, hogy tulajdonképpen hogyan is okozhat ez a szerencsétlen tabletta magasvérnyomást? Hát idővel. Pontosabban az ösztrogén tartalmú tabletták felelősek érte, mivel a magas ösztogén a vérből növeli a máj angiotenszinogéntermelését, mely következtében nő a II-es angiotenszinogén tartalma ( és annak ellenére, hogy a renin normális szinten tartózkodik), mely megnöveli az aldosteron keletkezését. Ugyanakkor nő a teljes perifériás ellenállás az erekben, melynek következtében nő a vérnyomás. Tudniillik a teljes perifériás áramlási ellenállás, melyet a kapilárisok falai gyakorolnak egyenes arányban van a vérnyomással. Az aldosteron szintjének növekedése viszont növeli a térfogatot is melyet a szív 1 perc alatt pompál a kamrákból a keringésbe.
Ugyanakkor talaltám még valami érdekeset:
“A nemi hormonok és hormonhatású készítmények (pl. fogamzásgátlók) minimális mértékben, de oldódnak vízben. A hormonhatású készítmények fogyasztásával ezen vegyületek koncentrációja nőhet a vizeletben, és így a környezetben kerülnek, ahol nehezen bomlanak le, és mikroorganizmusok sem tudják bontani. A jelenlegi ivóvíz-tisztítási eljárások még nem veszik figyelembe a vizek hormontartalmát, és eltávolításuk meglehetősen körülményes. Ezért ivóvíz fogyasztásakor kisebb vagy nagyobb mértékben hormonok is kerülhetnek a szervezetünkbe. Példa káros hatásukra, hogy vízzel a szervezetbe jutó fogamzásgátlók férfiaknál impotenciát okozhatnak.”
A zőld alapú tabletták placebok |
Következtetésképpen kétszer gondold át mit vásárolsz, ha nem beszélsz előbb szakemberrel. Bizonyára nem szeretnél felébredni 20-30-40 év múlva koszorúérmegbetegedéssel, szívelégtelenséggel, veseelágtelenséggel, stb.
Üdv.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése